top of page

Jednym z obszarów działalności Fundacji jest kultura i sztuka w szerokim tego słowa ujęciu. Obejmujemy patronatem konkursy literackie, a także wybrane i wartościowe pozycje literackie:

Wydawnictwo-page-0.jpg

PSYCHOSKOK

Założone w 2011 roku Wydawnictwo Psychoskok każdego miesiąca oddaje w ręce Czytelników kilka wyjątkowych książek, które zawsze zdobywają pozytywne opinie i recenzje. Pośród książek wydawanych w tradycyjnej formie papierowej oraz elektronicznej każdy Czytelnik znajdzie coś dla siebie, ponieważ bardzo zróżnicowana oferta obejmuje: felietony, książki historyczne, literaturę faktu, kryminały, literaturę dla kobiet, dzieci i młodzieży, powieści sensacyjne, historyczne, obyczajowe, materiały niezbędne dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także tłumaczenia Autorów zagranicznych.

        Wydawnictwo Psychoskok współpracuje z największymi dystrybutorami, dzięki czemu każda z książek dostępna jest w wielu hurtowniach, jak np.: Ateneum, Bonito, Azymut, Motyle Książkowe, Dictum, Super Siódemka, Wikr oraz w księgarniach stacjonarnych i internetowych: Bonito, Empik, Księgarnie Beta, Książnica, niePrzeczytane i wielu innych.

         Nastawienie na ciągłe poszerzanie horyzontów sprawia, że Wydawnictwo Psychoskok bezustannie się rozwija. Uczestnictwo w niezwykle ważnych wydarzeniach literackich jak: Warszawskie Targi Książki, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Międzynarodowe Tragi Książki w Krakowie, pozwala na wymianę  doświadczeń, bezpośrednie spotkania z Czytelnikami i uaktualnianie wiedzy na temat ciągle zmieniających się czytelniczych gustów.

Warto podkreślić, że Wydawnictwo Psychoskok wspiera debiutantów, dzięki czemu plasuje się na czołowej liście wydawców, którzy nigdy nie zapominają, że nawet najwięksi pisarze na początku swojej drogi potrzebowali wsparcia.

 

WYKOP (Котлован) – antyutopia z 1930 r. autorstwa Andrieja Płatonowa, wydana nakładem Wydawnictwa Psychoskok. Za życia Płatonowa powieść nie ujrzała światła dziennego. Do czasu jej pierwszej publikacji w roku 1987 była rozpowszechniana nielegalnie. 

WYKOP jest społeczną przypowieściągroteską filozoficzną, surową satyrą na ZSRR za czasów pierwszego planu pięcioletniego. W powieści grupa budowniczych otrzymuje zadanie zbudowania tak zwanego ogólnoproletariackiego domu, którego głównym celem jest stać się pierwszą cegłą w utopijnym mieście przyszłości. Budowa kończy się jednak na etapie wykopu pod przewidywane fundamenty domu, nie posuwa się praktycznie naprzód, a budowniczy zaczynają rozumieć bezsens stworzenia czegoś nowego na gruzach zniszczonego starego świata i to, że cel nie zawsze usprawiedliwia środki. Na drugim planie powieści bezdomna dziewczynka Nastia, która jest personifikacją przyszłości, przyszłych lokatorów domu, mieszkająca na budowie (symboliczny wydaje się fakt, że z powodu braku łóżek budowniczy podarowali dziewczynce dwie trumny, odebrane wcześniej biednym chłopom – jedną jako łóżko, drugą jako pudełko na zabawki) umiera, nie doczekawszy zakończenia budowy domu, przeznaczonego dla wszystkich ludzi. Optymistyczna na początku utopia pod koniec zamienia się w surową antyutopię.

       Utwór pokazuje okrucieństwo i bezmyślność totalitarnego ustroju ówczesnego ZSRR. Powieść opisuje historię Rosji bolszewickiej czasów industrializacji oraz kolektywizacji w języku tej epoki. Surowo i ponuro, do surrealizmu groteskowego doprecyzowane realia tych czasów zostały przedstawione w niezwykle ciemnych barwach, a utopia - jako ślepa uliczka - w sposób logiczny zamienia się w antyutopię. Niezależnie od groteskowości opisu, do powieści przeniknęły elementy realnego bytu w epoce stalinowskiej.

Na okładce wykorzystano obraz autorstwa: 
Wasilija Wasiljewicza Kandinskiego

 

Tłumaczenie z języka rosyjskiego na polski: Aleksander Janowski

Więcej o książce i polskiej premierze

 

 

PODRÓŻ NA OPERIONA - autorstwa Anety Skarżyński, wydana w 2016 r. nakładem Wydawnictwa Psychoskok.

 

Powieść przeznaczona jest dla wszystkich amatorów dobrej literatury z dreszczykiem w tle. Cała książka przesycona sensacjami, aferami, zakulisowymi tajemnicami – nierzadko o kryminalnym lub erotycznym zabarwieniu – przenosi czytelnika w świat teatru operowego, ukazuje perypetie ekscentryków, dziwaków i niezdiagnozowanych fenomenów muzycznych na przestrzeni kilku wieków. Ich przygody sprawiają, że czytelnik w geniuszu dostrzega również normalnego człowieka. Bo przecież mimo upływu stuleci uczucia i ludzkie pragnienia, dążenia i zachowania wciąż dla każdego pozostają niezmienne. I o to właśnie chodzi, aby ujrzeć nie tylko wyidealizowanych artystów, a zwykłych śmiertelników!

           W tej powieści teatr operowy zdejmuje napudrowane peruki, koturny, pióra, woale, krynoliny, maski i obnaża swe prawdziwe oblicze, czasem bardzo zabawne. Niewątpliwym atutem nowej pozycji są ilustracje z gatunku realizmu magicznego, wykonane również przez Anetę Skarżyński.


 

Premiera odbyła się 04 listopada 2016 r. w warszawskim Klubie Księgarza.  
 

prezentacja książki

więcej o książce       

 

MIŁOŚĆ DO TRZECH ZUCKERBINÓW - autorstwa Wiktora Pielewina, której termin wydania planowany jest na jesień 2017 r.

 

Wiktor Pielewin - współczesny prozaik rosyjski, jeden z najbardziej znaczących twórców światowej kultury, w swojej książce zmyślnie unikając cenzury ukazuje społeczeństwo internetu, konsumeryzmu, niewolnictwa informacyjnego, seksu i terroryzmu. Główny bohater powieści uwikłany w sztywne, społeczne ramy staje się pobocznym obserwatorem chorego systemu. Dynamiczne rozważania pozwalają wyciągnąć nieprzyjemne wnioski. A my nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie Zuckerbrinowie rządzą naszym światem…

więcej o książce 

więcej o autorze

 

 

W roku 2018 planowane jest wydanie kolejnej książki autorstwa Wiktora Pielewina S.N.U.F.F. - więcej informacji wkrótce

bottom of page