top of page
SPOTKANIE WIELKOPOSTNE
GAUDE POLONIA
27 MARCA 2025 r. godz. 16.30
plakat (1).jpg
 MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE
Aleja Solidarności 62   Warszawa

Tożsamość narodu polskiego została ukształtowana w oparciu o polskie tradycje i myśl słowiańską, połączonych z kulturą łacińską oraz chrześcijaństwem. W naszym społeczeństwie jawią się one jako ostoja polskiej historii, nośnik narodowej kultury, orędownik umiłowania Ojczyzny, prawdy i pokoju oraz instytucjonalne odzwierciedlenie wspólnoty, która w obliczu wynaradawiania, ucisku i okupacji potrafiła przetrwać próbę czasu, wyzwalając jednocześnie w narodzie nadzieję i wiarę w niezależność duchową, jak i w niepodległość państwową.

 

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Poprzedzający je Wielki Post, pomimo dramaturgii zdarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, stanowi okres głębokiego skupienia, pokoju, zadumy, których przekaz wybrzmiewa w utworach muzycznych

 

W programie wydarzenia utwory muzyczne o tematyce biblijnej, od wieków wykonywane w tym okresie, a także pieśni, które wśród innych znajdują się w śpiewniku polskich pieśni wielkopostnych, wydanym z tej okazji przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. ---------------- kliknij tu

 

Wybrzmią także utwory A. Stradelli, A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Haendla, C. Saint-Saënsa, doskonale wpisujące się w charakter Wielkiego Postu.

Szczególne miejsce w programie zajmuje monumentalne dzieło Giovanniego Pergolesiego Stabat Mater, pogłębiające emocje i duchową refleksję nad wartością życia. Opisujące cierpienie Marii podczas ukrzyżowania jej syna - Jezusa jest także symbolem bólu matek doświadczających straty swych synów, również w konfliktach zbrojnych, trwających i w czasach obecnych. W swej treści muzycznej i literackiej niesie również przesłanie pokoju i pojednania, a także pocieszenia oraz nadziei, czego dzisiaj wszyscy bardzo potrzebujemy.

 

Koncert zostanie wykonany przez zawodowych solistów operowych i muzyków z udziałem chóru kameralnego SIRENES.

 

Utwory muzyki oratoryjno-kantatowej doskonale wpisują się w charakter Wielkiego Postu. Słowa i dźwięki niewątpliwie poruszą głębię ludzkich serc, by wzmocnić nadzieję, przymnożyć pocieszenia oraz wzruszenia. Realizacja wydarzenia stanie się doskonałą okazją do pogłębienia więzi oraz porozumienia międzyludzkiego, jak również integracji jego uczestników.

 

Spotkanie wielkopostne GAUDE POLONIA przyczyni się do poszerzenia i utrwalania w świadomości odbiorców wartości szczególnie ważnych dla Polaków, takich jak: niepodległość, wolność, równość, solidarność, praworządność, poszanowanie godności ludzkiej, stanowiącej źródło praw człowieka i obywatela, a także ubogaci kulturę regionu promującego sztukę, jako środek wyrażania refleksji nad uznawanymi i akceptowanymi powszechnie wartościami społecznymi. Realizacja projektu posłuży również promowaniu wartości nadrzędnych, takich jak pokój społeczny oraz szacunek dla życia ludzkiego.

 

Wydarzenie skierowane jest do seniorów i ich rodzin wielopokoleniowych, środowisk polonijnych i kresowych, a także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców i gości Mazowsza.

 

BĄDŹMY RAZEM!

 

​                                                                                             publikacja śpiewnika

--------------------pobierz tutaj

śpiewnik wielkopostny.jpg
zapro2,3.jpg
zapro1,4.jpg
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
15.jpg

c o p y r i g h t   b y   p o l o n i a u n i o n

©

bottom of page