top of page

GRUDZIEŃ 2023 r.

Sytuacja dzieci uchodźców ukraińskich oraz  dzieci przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej, którzy przebywają w Polsce wymaga stałej pomocy.

Podopieczni społecznej szkoły dla dzieci ukraińskich i białoruskich rodzin przy ul. Oleandrów 6 w Warszawie, które odnalazły schronienie w Polsce, mają za sobą często trudne, niekiedy traumatyczne przeżycia. Są to dzieci, które nim wyemigrowały z Ukrainy doznały horroru wojny, a dzieci z Białorusi były świadkami zatrzymań swoich bliskich, przeszukań w domach czy przemocy ze strony służb białoruskiego reżimu. Niektóre dzieci przebywają w Polsce pod opieką krewnych, gdyż ich rodzice walczą przeciwko agresji rosyjskiej o wolną Ukrainę bądź odbywają polityczne wyroki w białoruskich więzieniach za walkę o wolną Białoruś. Dlatego każda pomoc dla tych dzieci jest bardzo przez nich odczuwalna.

Nasza solidarność i wsparcie może zmienić losy wielu dzieci ukraińskich rodzin dotkniętych wrogimi działaniami Rosji i uciekających przed wojną, a także dzieci białoruskich rodzin, zmuszonych do opuszczenia własnego kraju z powodu prześladowania przez dyktaturę panującą w Białorusi.

W grudniu 2023 r. Fundacja Polonia Union przekazała na rzecz społecznej szkoły dla dzieci uchodźców ukraińskich oraz  dzieci przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej,  które odnalazły schronie w Polsce, darowiznę rzeczową: plecaki, torby szkolne, buty dziewczęce i chłopięce, zabawki oraz zestawy szkolne. Dziękujemy za współpracę i wsparcie Stowarzyszeniu Związek Przedsiębiorców Chińskich w Polsce.

Pomoc ta z pewnością przyczyni się do zapobieżenia zagrożeniu wykluczeniem społecznym, wsparcia działań na rzecz aktywizacji i rozwoju, a także integracji białoruskich i ukraińskich dzieci ze swoimi rówieśnikami w Polsce. Dzieci są najbardziej wrażliwą grupą społeczną.

Pomagajmy tym, którzy nie mogą sami sobie pomóc, podarujmy pocieszenie słabszym. Zróbmy wszystko, aby nasza wspólnota pozostawała ogniskiem nadziei i życia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

MAJ 2023 r.

 

Minął ponad rok, jak od marca 2022 r. do Polski zaczęły przybywać miliony uchodźców, a wśród nich dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Za wschodnią granicą naszego kraju nadal toczy się pełnoskalowa wojna spowodowana agresją Rosji na Ukrainę. W kraju sąsiednim, w Białorusi, autorytarny reżim Łukaszenki wspiera Rosję w przeprowadzeniu ataków na Ukrainę poprzez udostępnienie rosyjskim wojskom terytorium i przestrzeni powietrznej, wsparcie polityczne, militarne i logistyczne.

Bój toczą i w walce giną żołnierze, przeważnie mężczyźni. Niewyobrażalnej tragedii doznają także ich rodziny: żony, matki, a przede wszystkim dzieci. Wskutek ostrzałów rakietowych i lotniczych tracą życie również cywile, w tym dzieci, kobiety, ludzie starsi. Wojenna zawierucha zmusiła - i nadal zmusza - miliony obywateli Ukrainy do ucieczki ze swojego kraju. Zostawiają domy, dorobek, często bliskich, zostawiają całe dotychczasowe życie. Dla większości oznacza to skok w nieznane.

Po roku od rozpoczęcia wojny pytanie o to, ilu na świecie jest uchodźców z Ukrainy pozostaje tak samo aktualne, jak w marcu 2022 r. Swoje domy musiało opuścić ponad 14 mln ludzi. Blisko 8 mln wyjechało do krajów zachodniej Europy bądź Ameryki. Prawie 6 mln obywateli Ukrainy zostało przesiedlonych wewnętrznie, a 2,9 mln do Rosji – podaje urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), co stanowi 1/3 populacji tego kraju. Pożoga wojenna trwa, co nadal wymusza przeniesienia ludzi w bezpieczne miejsca, a to jest nieopisany dramat.

 

Od wybuchu wojny w naszym systemie PESEL zarejestrowało się w sumie 1,5 mln Ukraińców. Obecnie w Polsce przebywa ponad 1 mln ukraińskich uchodźców, a spośród nich blisko 450 tys. (czyli 45 proc.) to dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

W tym samym czasie w cieniu wojny samozwańczy przywódca Białorusi kontynuuje bezwzględne represje wobec narodu. Dziesiątki tysięcy osób w Białorusi skazano na długoletnie więzienie, niektórych na ponad dwudziestoletnią karę pozbawienia wolności. Nawet teraz, po ponad dwóch latach od sfałszowania wyników wyborów i tym spowodowanego sprzeciwu narodu, każdego dnia kolejne osoby są zatrzymywane, każdego dnia wydawane są kolejne wyroki. Skazuje się osoby publicznie znane i pisze się o tym w mediach, ale wyroki otrzymują również osoby niepubliczne. Ich głosy są coraz mniej słyszane. W Białorusi obecnie prawie 1500 osób - przetrzymywanych w aresztach bądź już skazanych na karę pozbawienia wolności - uznano za więźniów politycznych. Wielu przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej, uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów reżim zmusił do opuszczenia kraju i udania się na emigrację. Obecnie w Polsce przebywają dziesiątki tysięcy rodzin wraz z dziećmi - przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej, którzy także potrzebują wsparcia w nowym dla nich kraju przebywania.

Wyzwaniem w naszym kraju pozostaje wiele spraw związanych z pobytem rodzin ukraińskich uchodźców oraz rodzin przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej, a wśród nich zorganizowanie edukacji oraz opieki dla ukraińskich i białoruskich dzieci.

W naszym kraju PESEL nadano ponad 425 tys. ukraińskim obywatelom w wieku szkolnym, tysiącom białoruskich dzieci, co nie oznacza, że wszyscy uczęszczają do polskich placówek oświatowych i opiekuńczych.

 

Dzieci, które opanowały nasz język dołączyły do polskich rówieśników w szkołach publicznych. Część dzieci nie władających biegle językiem polskim uczy się w tzw. klasach przygotowawczych również w polskich szkołach publicznych. W tych dwóch modelach systemu edukacji dzieciom z Ukrainy i Białorusi stworzona została możliwość uczęszczania do polskich szkół na takich samych warunkach jak dzieciom polskim. Problemem owych dwóch modeli jest brak wystarczającej ilości miejsc w szkołach zorganizowanego systemu edukacji dla wszystkich przebywających w Polsce dzieci w wieku szkolnym.    

Wobec powyższego w roku szkolnym 2022-2023 tylko 200 tysięcy dzieci ukraińskich i kilka tysięcy dzieci białoruskich trafiło do publicznych szkół, a ponad 200 tysięcy pozostało poza organizowaną formą nauczania. Jako odpowiedz na konieczność objęcia edukacją i opieką dzieci, które nie dostały się do polskich szkól publicznych, powstały społeczne ośrodki zorganizowane przez organizacje pozarządowe. Punkty te tworzone są wyłącznie dzięki wsparciu i pomocy firm prywatnych, partnerów oraz organizacji pozarządowych. Te miejsca służą także do integracji, dodatkowej nauki języka polskiego. Są też tam kąciki zabaw dla mniejszych dzieci, które przebywają w nich w godzinach pracy rodziców.

Należy się liczyć z potrzebą objęcia tymi usługami wszystkie dzieci, potrzebujące opieki i edukacji. Bez niej trudno oczekiwać, że matki czy członkowie rodzin pełniący funkcje opiekuńcze będą w stanie podjąć pracę. To spore wyzwanie w przypadku kobiet opiekujących się dziećmi, lecz trzeba je podejmować. W Warszawie takim punktem jest społeczna szkoła przy ul. Oleandrów 6. Fundacja Polonia Union sprawuje opiekę oraz patronat nad tą szkołą - Centrum Opieki dla dzieci ukraińskich i białoruskich rodzin, które odnalazły schronienie w Polsce. W zakresie realizacji celów statutowych służących integracji w społeczeństwie obywatelskim osób prześladowanych spoza granic kraju, wśród których są również nasi rodacy, tj. osoby pochodzenia polskiego - przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi - otaczamy opieką i wsparciem rodziny wraz z dziećmi, które odnalazły schronie w Polsce.

Obecnie liczba uczniów w szkole wynosi ponad 200 osób. Do działającej wcześniej już szkoły pierwotnie powstałej dla białoruskich dzieci w ciągu ostatniego roku dołączyło wiele dzieci rodzin uchodźców z Ukrainy. Koniecznością jednak pozostaje zapewnienie w szkole warunków oraz infrastruktury do nauczania zarówno na odległość, jak i do opieki oraz nauczania bezpośredniego na zasadach społecznych. Lista potrzeb szkoły jest długa. Konieczne są: wyposażenie jej w sprzęt komputerowy, projektory, rzutniki, instrumenty muzyczne, meble i artykule szkolne, narzędzia i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, zapewnienie wynagrodzenia dla nauczycieli i wychowawczyń, zakup gier edukacyjnych, podręczników szkolnych, książek, sprzętu sportowego, ubrań dziecięcych oraz zabawek dla dzieci najmłodszych, środków czystości, zapewnienie posiłków dla dzieci, pokrycie kosztów organizacji półkolonii dla dzieci w okresie letnim i etc.

W przededniu Dnia Dziecka w maju 2023 r. Fundacja Polonia Union przekazała dwa akordeony na rzecz społecznej szkoły dla dzieci uchodźców ukraińskich oraz  dzieci przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej,  które odnalazły schronie w Polsce. Dziękujemy za współpracę i wsparcie Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

LIPIEC 2022 r.                                                                        

 

Dzięki podjętym przez Fundację Polonia Union działaniom na okres wakacyjny zorganizowano półkolonie dla dzieci białoruskich i ukraińskich rodzin, które odnalazły schronienie w Polsce. Uczniowie na co dzień uczęszczają na zajęcia w Centrum Opieki – społecznej szkole.

 

Wojna w Ukrainie nadal trwa. Chociaż część osób, przybyłych do Polski w pierwszych tygodniach agresji rosyjskiej zdecydowało się na powrót do Ukrainy, do naszego kraju wciąż nadciągają kolejni uchodźcy. Zostawiają swoje domy, dorobek, często bliskich i uciekają w nieznane. Symbolem uchodźców stała się kobieta z dzieckiem. Często są to kobiety z kilkorgiem dzieci. W cieniu wojny w Ukrainie i nałożonych sankcji reżim obecnej władzy w Białorusi kontynuuje prześladowania oraz represje wobec demokratycznej opozycji, uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2020 r. Władza wysuwa przeciwko nim spreparowane zarzuty, nierzadko kryminalne. Sądy – w tym większość sędziów - są aktywnie zaangażowane w represje. Stanowią one integralną część, stworzonego przez reżim Łukaszenki, systemu prześladowań wszelkiej działalności politycznej i społecznej, a wydawane przez nie wyroki tworzą jedynie pozory legitymizacji władzy. Aktualnie liczba więźniów politycznych w Białorusi wynosi ponad 1200 osób. Problemów może być więcej, jeśli nie podejmiemy działań systemowych.

W związku z tą sytuacją ma miejsce również rotacja uczniów uczęszczających do szkoły w Warszawie. Potrzeby szkoły, a co za tym idzie i nasze działania cały czas ewoluują. W okresie wakacyjnym w stałej placówce brakuje miejsc dla wszystkich dzieci potrzebujących ciągłej opieki w godzinach pracy rodziców. Jest to spowodowane również tym, iż w okresie wakacji dzieci w wieku 9 – 12 lat nie uczęszczają na regularne zajęcia w swoich szkołach podstawowych. Stałej opieki w tym czasie potrzebują również dzieci z grupy wiekowej 6 – 8 lat. Rodziny pochodzące z Ukrainy i Białorusi, a więc i ich dzieci, nie są w stanie pozwolić sobie na wyjazdy wakacyjne. W związku z powyższym postanowiliśmy na okres wakacyjny zorganizować tym dzieciom półkolonie w Warszawie. Powstała konieczność pozyskania dodatkowych pomieszczeń. Wskutek podjętych działań Fundacja Polonia Union osiągnęła porozumienie z kierownictwem Centrum "Łowicka" Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy o organizacji półkolonii dla dzieci w pomieszczeniach tej placówki. W godzinach pobytu dzieciom dowożony jest także catering z drugim śniadaniem. To spore wyzwanie dla wychowawczyń na czas półkolonii, z czym niewątpliwie sobie poradzą. Bardzo dziękujemy za otwartość i współpracę całemu zespołowi Centrum "Łowicka" na czele z Panią Dyrektor Panią Katarzyną Hagmajer.

 

Fotorelacje z pierwszego dnia pobytu jednej z grup dzieci na koloniach poniżej. Uśmiech na ich twarzach stanowi wyraz wdzięczności za wsparcie i pomoc wszystkim tym, którym nie są obojętne losy osób słabszych i potrzebujących.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARZEC 2022

Od 2021 r. Fundacja Polonia Union  sprawuje patronat i opiekę nad Centrum Opieki – społeczną szkołą dla dzieci w Warszawie przy ul. Oleandrów, 6, których rodziny wyemigrowały do Polski z Białorusi i Ukrainy. W zakresie realizacji celów statutowych, służących integracji w społeczeństwie obywatelskim osób prześladowanych spoza granic kraju, wśród których są również nasi rodacy - przede wszystkim osoby z Ukrainy i Białorusi - otaczamy opieką i wsparciem rodziny wraz z dziećmi, które odnalazły schronie w Polsce.

Obywatele i mieszkańcy Ukrainy, głównie dzieci, kobiety i osoby starsze uciekając przed wojną w Ukrainie, w warunkach gdy wojska rosyjskie zwiększyły zagrożenie atakiem zbrojnym, zaczęli masowo opuszczać swoje domy szukając schronienia w Polsce.

 

Obecnie liczba uczniów z 50 w czerwcu 2021 r. wzrosła do blisko 150 w marcu 2022 r. Do działającej wcześniej już szkoły pierwotnie powstałej dla białoruskich dzieci dołączyło ponad 50 dzieci rodzin uchodźczych z Ukrainy. Liczba chętnych cały czas rośnie. Otworzono dla nich dodatkowe grupy. Dzieci uchodźców z Ukrainy zostały ciepło przyjęte przez swoich rówieśników pochodzących z Białorusi.

Podopieczni szkoły mają za sobą trudne, często traumatyczne przeżycia, gdyż nim wyemigrowały z Ukrainy doznały horroru wojny, zaś dzieci z Białorusi od roku 2020 do dzisiaj są świadkami zatrzymań swoich bliskich, przeszukań w domach czy przemocy ze strony służb białoruskiego reżimu. Niektóre z nich przebywają w Polsce pod opieką krewnych, ponieważ ich rodzice walczą przeciwko agresji rosyjskiej o wolną Ukrainę, zaś rodzice dzieci białoruskich odbywają polityczne wyroki w więzieniach białoruskiego reżimu za walkę o wolną Białoruś. Dlatego każda pomoc jest bardzo przez nich odczuwalna.

 

Dzięki wsparciu i we współpracy z BZK Group Sp. z o.o. oraz wspólnie z Izbą Przemysłowo - Handlową Polska - Aja i Stowarzyszeniem Związek Przedsiębiorców Chińskich w Polsce Fundacja Polonia Union przekazała dla dzieci imigrantów z Ukrainy i Białorusi sprzęt biurowy, wyposażenie oraz narzędzia pracy dla nauczycieli, artykuły szkolne, zabawki oraz ubrania dla dzieci.

 

Poniżej foto z przekazania darowizny w dniu 25 marca 2022 r. w szkole dla dzieci białoruskich i ukraińskich rodzin zamieszkałych w Polsce w Warszawie. 

PACZKA DLA SZKOŁY.jpg

PAŹDZIERNIK 2021

 

Szczególnym wsparciem otaczamy osoby pochodzenia polskiego z Białorusi, których napływ do Polski się zwiększył z powodu zaostrzenia reżimu w Białorusi. Świadczymy usługi prawne w zakresie załatwienia formalności w sprawach osiedlenia się tych osób w kraju, legalizacji pobytu, załatwienia spraw związanych z uzyskaniem zezwoleń na pracę. Sprawujemy opiekę nad szkołą w Warszawie dla dzieci białoruskich rodzin, podejmujemy działania służące integracji białoruskich rodzin w społeczeństwie obywatelskim.

 

W zakresie pomocy prześladowanym przez reżim obecnej władzy w Białorusi rodzinom i ich  dzieciom, które odnalazły schronie w Polsce, w październiku 2021 r. Fundacja Polonia Union przekazała na rzecz Centrum Opieki - społecznej szkoły dla dzieci białoruskich rodzin zamieszkałych w Warszawie darowiznę rzeczową: plecaki, torby szkolne, zabawki oraz książki. Dziękujemy za współpracę i wsparcie Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu „MELIOREX” Sp. z o. o., Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Stowarzyszeniu Związek Przedsiębiorców Chińskich w Polsce.

CZERWIEC 2021

Fundacja Polonia Union swe codzienne działania kieruje do osób polskiego pochodzenia, które we własnym zakresie i przy wsparciu organizacji pozarządowych podejmują się przesiedlenia do Polski, a co za tym idzie - przywrócenia praw niesłusznie odebranych, w tym odzyskania obywatelstwa polskiego.

Fundacja otacza opieką i wsparciem również prześladowanych przez reżim obecnej władzy w Białorusi rodziny i ich dzieci, którzy odnaleźli schronie w Polsce. Wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego w dążeniu do demokracji, wolności, przestrzegania praw człowieka, praw polskiej mniejszości narodowej oraz pomoc prześladowanym przez reżim obecnej władzy w Białorusi polskim rodzinom stanowi nasz historyczny i obywatelski obowiązek. Białoruś bowiem jest nie tylko krajem bezpośrednio graniczącym z Polską. Białoruś jest krajem, którego tereny i mieszkańcy przez setki lat stanowiły trzon Wielkiego Księstwa Litewskiego w składzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nasz kraj z białoruskim narodem łączy wspólna historia, tradycje, kultura. W Białorusi obecnie mieszka ponad pięćset tysięcy naszych rodaków, a ich struktury stanowią jeden z najaktywniejszych elementów białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

 

Dziś wszyscy jesteśmy Białorusinami - w solidarności z naszym bratnim narodem. Na szczęście ludzi dobrej woli jest coraz więcej. Dzięki zaangażowaniu Wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, wrażliwości Pani Doroty Zmarzlak - wójt gminy Izabelin i jej zastępcy Pana Michała Postka uczniowie Centrum Opieki - społecznej szkoły kształcącej dzieci białoruskich emigrantów otrzymały wymarzony instrument muzyczny. Ten dar serca mazowieckich samorządowców stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu życzliwych serc. 

Fotorelacja z wizyty w dniu 12 czerwca 2021 r. w szkole dla dzieci białoruskich rodzin zamieszkałych w Polsce w Warszawie. 

bottom of page