top of page

SOLIDARNI Z UKRAINĄ


Luty 2022 roku to ciemna karta w historii Europy. Wojska rosyjskie zwiększyły zagrożenie atakiem zbrojnym. Obywatele i mieszkańcy Ukrainy, głównie dzieci, kobiety oraz osoby starsze uciekając przed wojną, zaczęli masowo opuszczać swoje domy, szukając schronienia w sąsiednich krajach. Większość osób oferuje im pomoc płynącą z serca. Bez zastanowienia poświęcają swój czas, środki i energię. Ludzie w całego świata są w szoku, wiedząc o tragedii uchodźców. Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy wyjechały miliony osób, wielu uchodźców przybyło do Polski.

Ukraina postawiła opór agresorowi. Europa, cały cywilizowany świat, wspierają Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ciągu kilku tygodni stał się niemalże wzorem prezydenta oraz męża stanu, który umiejętnie zarządza krajem w krytycznej sytuacji i podnosi mieszkańców na duchu. Zapewne nasze uczucia względem prezydenta Ukrainy nie byłyby tak ciepłe, gdyby nie to, w jaki sposób komunikuje się z resztą świata za pomocą mediów społecznościowych. A robi to znakomicie, przypominając, że wciąż jest "tut".

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Przekazuje się informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych, również osobach cywilnych, także dzieciach. Potrzeby pomocy rosną z dnia na dzień. Pomagajmy  tym, którzy nie mogą sami sobie pomóc, podarujmy pocieszenie samotnym i bezdomnym, zróbmy wszystko, aby nasza wspólnota stała się ogniskiem nadziei i życia dla potrzebujących. Szczególnego wsparcia potrzebują dzieci i dorośli, którzy ucierpieli na skutek działań zbrojnych. Siła i empatia jaką w ostatnich dniach okazujemy naszym sąsiadom z Ukrainy jest ogromna. Pomagamy zbierając najpotrzebniejsze rzeczy, wpłacając darowiznę.

 

To niezwykle trudny czas. Mierzymy się z rzeczywistością, wymagającą od nas wszystkich dojrzałości oraz pełnej mobilizacji w pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

 

12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa). Wprowadza ona m.in. szereg uprawnień przysługującym osobom, które przybyły w ostatnich dniach do Polski z Ukrainy w związku z toczącą się tam wojną. Ustawa ma za zadanie zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla osób przybyłych do Polski z Ukrainy. Zapisy ustawy przewidują m.in., że:

  • Obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Polsce na legalnych zasadach przez 18 miesięcy. Okres będzie mógł być wydłużony o kolejne 18 miesięcy;

  • Polacy przyjmujący rodziny z Ukrainy otrzymają wsparcie – 40 zł na dzień przez dwa miesiące, czyli około 1200 zł miesięcznie. Pieniądze trafią za pośrednictwem samorządów do osób, które przyjęły uchodźców do swych mieszkań i domów;

  • Rząd utworzy również "specjalną rezerwę celową" dla wsparcia samorządów. Ma ona zapewnić finansowanie dodatkowych zadań władz lokalnych związanych z przyjęciem uchodźców z Ukrainy;

  • Zmiany w prawie, umożliwiające Ukraińcom korzystanie z usług publicznych, a zwłaszcza z polskiej służby zdrowia oraz pozwalające na posłanie dzieci do polskich szkół.

Uchodźcom z Ukrainy ponad to przysługuje jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych.

 

Uchodźcy mają bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Ich dzieci w wieku 7-18 lat mają prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Uchodźcy mają prawo bez dodatkowych zezwoleń  podjąć legalną pracę w Polsce. 

 

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. Istnieją również pewne oczekiwania od uchodźców: muszą usamodzielnić się. 

 

Potrzeby zwiększają się dynamicznie wraz z sytuacją. Jednak jest to również moment dokonania poważnej rewizji działań. Jak pomóc milionom Ukraińców odnaleźć się w nowej rzeczywistości i umacniać ukraińskie społeczeństwo obywatelskie w kraju i na uchodźstwie? Przecież kiedyś ta wojna się skończy i dobrze byłoby już teraz myśleć o przyszłości, o  możliwie najpłynniejszej integracji Kijowa z Zachodem. 

 

Pomoc uchodźcom idzie od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, samorządów, zwykłych ludzi, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Doraźna pomoc uchodźcom jest bardzo ważna tu i teraz, ale czas poważnie zastanowić się również nad tym, co dalej. W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, pomoc udzielana uchodźcom przez organizacje pozarządowe, będzie miała charakter długofalowy. Jeszcze przez długi czas w naszych społecznościach obecni będą uchodźcy. 

 

Fundacja Polonia Union świadczy usługi oraz udziela porad i informacji w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, pośrednictwa pracy, pomocy w rekrutacji pracowników, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach edukacyjno-kulturalnych oraz kontakt z przedsiębiorcami oraz innymi organizacjami pozarządowymi w kraju. W razie potrzeby pokierujemy do miejsc, w których można otrzymać dalsze fachowe wsparcie.

 

W zakresie realizacji celów statutowych służących integracji w społeczeństwie obywatelskim osób spoza granic kraju, przede wszystkim osób z Ukrainy, otaczamy opieką rodziny wraz z dziećmi, które odnalazły schronie w Polsce. Fundacja sprawuje patronat oraz opiekę nad powstałym w 2021 r. Centrum Opieki - społeczną szkołą w Warszawie przy ul. Oleandrów, 6 dla dzieci, których rodziny wyemigrowały do Polski. Do kraju nadal napływają uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Wśród nich jest wiele dzieci. Sytuacja dzieci ukraińskich, zmuszonych wraz z matkami opuszczać swój kraj z powodu wojny, jest dramatyczna. Podopieczni szkoły mają za sobą trudne, często traumatyczne przeżycia. Są to dzieci, które nim wyemigrowały z Ukrainy doznały horroru wojny. Niektóre dzieci przebywają w Polsce pod opieką krewnych, gdyż ich rodzice walczą przeciwko agresji rosyjskiej o wolną Ukrainę. Dlatego każda pomoc dla tych dzieci jest bardzo przez nich odczuwalna.

 

Jak każdy z nas może wesprzeć Ukrainę?

  • Zostań Ambasadorem Dobrej Woli, czyli Wolontariuszem Fundacji  Polonia Union udzielającej wsparcia uchodźcom

  • Przekaż bądź wpłać darowiznę na rzecz organizacji pozarządowej 

 

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!

 

W wyrazie solidarności z naszymi sąsiadami uruchomiliśmy zbiórkę, zapewniającą konkretną pomoc uchodźcom i ich dzieciom w Polsce. Nasze wsparcie może odmienić losy wielu Ukraińców, dotkniętych wrogimi działaniami Rosji.

 

Darowizny na rzecz pomocy ukraińskim rodzinom wraz z ich dziećmi, którzy odnaleźli schronie w Polsce można wpłacać bezpośrednio na konto bankowe Fundacja Polonia Union: 33 1910 1048 2203 4719 2847 0001  Santander Bank Polska S.A.   

Każda złotówka to gest wsparcia i solidarności z osobami zaatakowanymi przez Rosję.

 

Warto wiedzieć i pamiętać również przy tym, iż organizacja pozarządowa, której darczyńca chce przekazać pieniądze, nie musi mieć statusu OPP.  Zgodnie z art. 26 ust. 1. pkt 9. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu podlegają darowizny przekazywane na organizacje pozarządowe (w tym fundacje), nieposiadające statusu OPP, pod warunkiem, że darowizna jest przekazana na cele pożytku publicznego, a organizacja statutowo te cele realizuje. 

 

Obecnie jesteśmy skupieni głównie na sytuacji za wschodnią granicą i pomocy uchodźcom z Ukrainy. I dobrze! Bo to czas egzaminu z bycia społeczeństwem solidarnym z naszymi sąsiadami i potrzebującymi. Pamiętajmy jednakże, że w tym trudnym okresie działania projektowe, podejmowane wspólnie z młodzieżą, mogą się stać namiastką normalności i chwilą oddechu. Być może to właśnie wspólne działania przy projektach zbudują w nich poczucie sprawczości i udowodnią że jako grupa mogą mieć wpływ na otaczający ich świat.

 

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Możesz się z nami skontaktować pisząc na adres poloniaunion@gmail.com

 

Nie pozostajemy obojętni wobec tragedii Ukraińców.        

 

Bądźmy solidarni!

bottom of page